Difteeria


Difteeria (inglise keeles Diphtheria) ehk kurgutõbi on äge bakteriaalne nakkushaigus.

Haiguse levialad
Ida- ja Kesk-Euroopa, Põhja- ja Kesk-Aasia maad: Läti, Ukraina, Venemaa, Valgevene, Kaukaasia ja Aserbaidžaan. Täiesti vaktsineerimata isikutele võib haigestumine põhjustada eluaegseid komplikatsioone või koguni surma. Difteeriat esineb sagedamini madalama vaktsineerimistasemega piirkondades.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on bakter Corynebacterium diphtheriae. Inimene on difteeriatekitaja ainus peremeesorganism..

Nakkusallikad ja leviku teed Nakkuse allikaks on haige inimene Nakkuse allikaks on haige inimene või bakterikandja. Haigus levib otsese kontakti kaudu inimeselt inimesele, samuti piisknakkusena köhimisel ja aevastamisel.

Inkubatsiooniperiood
Difteeria inkubatsiooniperiood on 2-5 päeva.

Kliiniline pilt
Klassikaline hingamisteede difteeria algab katulise mandlipõletikuga, mis võib levida ülejäänud hingamisteedesse. Katud on hallikad, valkjad või verejooksu tõttu tumedad ja kinnitunud aluskoele ning levivad üle kurgumandli serva. Kui katt levib kõrri, hingetorru ja bronhidesse, võib tekkida hingamisteede sulgus. Palavik ei ole tavaliselt kõrge. Peamised haigusnähud on: tursunud lümfisõlmed, kurguvalu, neuropaatia, häälekaotus, köha, hingamis- ja neelamisraskused.
Haigus haarab tüüpiliselt ülemisi hingamisteid või nahka, harvem silma või suguelundite limaskesti. Ilma ravi saamata võib nakatunu levitada haigust 2-3 nädala jooksul. Haigus võib lõppeda surmaga. Haiguse läbipõdemine ei anna kaitsvat immuunsust ja kohe pärast paranemist tuleb lasta end vaktsineerida.

Ennetamine

  • Profülaktiliselt on kõige lihtsam viis difteeriasse nakatumise vältimiseks lasta end ja oma lähedasi vaktsineerida. Riikides, kus rutiinset vaktsineerimist ei teostata, ulatub suremus 1,5-25 %-ni. Esimene vaktsiinidoos manustatakse 3. elukuul, teine ja kolmas vastavalt kuuenädalaste vahedega ning neljas 21 kuud pärast esimest vaktsineerimist. Seejärel revaktsineeritakse 6-7-aasta ja 15-16-aasta vanuses ning edasi iga 10 aasta tagant. Täiskasvanute revaktsineerimiseks kasutatakse samuti difteeria-teetanuse liitvaktsiini. Võimalik on revaktsineerimine ka difteeria-teetanuse- läkaköha liitvaktsiinga.

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Difteeria.pdf
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/diphtheria.htm