Hepatiit-A


A-hepatiit (ingl. k. Hepatitis A), rahvasuus kollatõbi, on maksakahjustusega kulgev nakkushaigus, mida põhjustab nakatumine A-hepatiidi viirusega.

Haiguse levialad
A-hepatiiti esineb kogu maailmas, eriti arengumaades ja paljudes populaarsetes turismipiirkondades. Kõrge levialaga maad on Kesk- ja Lõuna- Aafrika maad ning India koos Pakistaniga. Arenenud maadesse, ka Eestisse tuuakse A-viirushepatiit sisse peamiselt just sealt ja viimastel aastatel on nakkuspuhangud olnud Viljandimaal ning Põltsamaal. Nakatumisoht on väike ainult Põhja- ja Lääne-Euroopas, Jaapanis, Põhja-Ameerikas, Austraalias ja Uus-Meremaal.

Haigustekitaja
A-hepatiidi viirus (HAV) on pikornaviiruste perekonda kuuluv RNA-viirus.

Nakkusallikad ja leviku teed
A-hepatiidi viirus levib fekaal-oraalsel teel (nn.pesemata käte haigus), kas otse nakatunud inimeselt tervele (mähkmealised lapsed lasteaedades, anaalseks) või saastunud toidu (nt. kuumutamist mittevajavad toiduained, toorelt tarvitatavate mereandide söömine, sest need võivad linnalähedastes randades või veekogudes kasvades kontsentreerida endasse elukondlikust heitveest viirusi) ja vee kaudu (saastatud veesi ja sellest valmistatud kokteilijää).

Inkubatsiooniperiood
A-hepatiidi inkubatsiooniperiood on 28-30 päeva.

Kliiniline pilt
Imikuil ja väikelastel haigusnähud sageli puuduvad. Täiskasvanuil kulgeb haigus raskemalt ja paranemine võib võtta mitu kuud. Kollatõvest annab märku tume, kollakas-pruun uriin ja hele väljaheide. Paari päeva pärast muutuvad haige nahk, limakestad ja silmavalged kollaseks. Esineb ka palavik ja külmavärinad, isutus, lihasvalud, iiveldus, oksendamine ja kõhuvalu (ka maksapiirkonnas). A-hepatiidi läbipõdemise järgselt kujuneb välja eluaegne immuunsus.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi! A-hepatiidi vastase immuunsuse ehk mittevastuvõtlikkuse kindlustamiseks manustatakse vaktsiini kaks doosi 6-18-kuulise intervalliga. Immuunsus kujuneb ühe kuu jooksul 94-100% vaktsineeritutel pärast esimese annuse manustamist ja kõigil vaktsineeritutel pärast teise annuse manustamist. Immuunsuse kestvus pärast vaktsineerimist on vähemalt 20 aastat. Võimalik on vaktsineerida A- ja B-hepatiidi vastu ka liitvaktsiiniga. Eestis olemas ainult täiskasvanute annus. Vaktsineerimine koosneb 3 süstest: 0., 1. ja 6. kuul.
  • Pea hoolikalt kinni hügieeninõuetest! Pese reisil olles alati käsi (pärast tualetis ja „linna peal“ käimist, enne toidu valmistamist ja söömist jne).

Vaata lisa:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/A-viirushepatiit.pdf
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/hepatitis-a.htm