Hepatiit-B


B-viirushepatiit (ingl. K. Hepatitis B) on B-hepatiidiviiruse (HBV) poolt põhjustatud mittemädane maksapõletik.

Haiguse levialad
B-hepatiiti, olles 100 korda nakkavam kui HIV, on üks levinumaid nakkushaigusi maailmas esineb kogu maailmas, eriti ebapiisavate hügieenitingimuste ja halva majandusliku olukorraga maades. Kõrge levik Kesk-ja Lõuna-Aafrikas, Aasias ja Vaikse ookeani saartel, Brasiilias, Kanada põhjaosas. Põhilised levialad Tänapäeva maailmas arvatakse olevat 350 miljonit kroonilist B-hepatiidi kandjat, igal aastal sureb 500 000 inimest B-hepatiidiga seotud haigustesse (äge- ja krooniline B-hepatiit, maksatsirroos, maksavähk).

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on väga vastupidav B-hepatiidi viirus (HBV), mis kuulub DNA-viiruste hulka ja mis säilitab oma nakkusohtlikkuse külmutatuna -15C° juures kuni 15 aastat, temperatuuril +32°C vähemalt 6 kuud ja pindadele sattunud kuivanud veres vähemalt 1 nädala. Samuti talub keetmist vähemalt 5 min.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkavad on kõik B-hepatiidi haige verd või plasmat sisaldavad eritised – veri, sülg, seemnevedelik, tupeeritis ja ka rinnapiim. Levik toimub:
1) vereülekandega, narkootikumide süstimisel ühiste süstaldega, tätoveerimisel, augustamisel, torkevigastustel, naha ja limaskestade mikrotraumade korral verega saastunud olmeesemete kasutamisel (hambaharjad, habemeajamisaparaadid);
2) sugulisel teel;
3) emalt vastsündinule. Ema nakatab loote/lapse nakatumine juhtudel, kui ta nakatus B-viirushepatiiti raseduse teisel/kolmandal trimestril ja kuni kaks kuud pärast sünnitust. Viiruse ülekanne sugulisel teel nakatunud mehelt naisele on kolm korda suurema tõenäosusega kui ülekanne nakatunud naiselt mehele.

Inkubatsiooniperiood
B-viirushepatiidi inkubatsiooniperiood võib kesta 30-180 päeva, keskmiselt 60-90 päeva.

Kliiniline pilt
Ligi kolmandik täiskasvanutest põeb haigust ilma haigusnähtudeta, mistõttu ravita juhtudel on suur oht jääda krooniliseks viirusekandjaks. Eelnähtude perioodis, mis kestab keskmiselt 2-7 päeva, esinevad järgmised haigusnähud: väsimus, isutus, palavik, kõhupuhitus, hellus maksa piirkonnas. Selle perioodi lõpus muutub uriin tumedaks ja väljaheide heledaks. Kollatõve periood kestab 4-8 nädalat. Naha ja limaskestade kollasus esineb ainult 25% haigetest ning püsib mõni nädal. Võib esineda naha sügelust. Paranemisperiood kestab 2-6 kuud, seejärel haige normaalne enesetunne taastub.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi! B-hepatiidi vastase immuunsuse ehk mittevastuvõtlikkuse kindlustamiseks manustatakse vaktsiini kolm doosi. Immuunsuse kestvus pärast vaktsineerimist on vähemalt 20 aastat. Võimalik on vaktsineerida A- ja B-hepatiidi vastu ka liitvaktsiiniga. Eestis olemas ainult täiskasvanute annus. Vaktsineerimine koosneb 3 süstest: 0., 1. ja 6. kuul.
  • Pea hoolikalt kinni hügieeninõuetest! Pese reisil olles alati käsi (pärast tualetis ja „linna peal“ käimist, enne toidu valmistamist ja söömist jne), väldi võõraste hügieenitarvete kasutamist.
  • Väldi reisil olles tätoveeringute tegemist!
  • Väldi kaitsmata seksuaalvahekordi / kasuta kondoomi.

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/B-hep.pdf
http://www.cdc.gov/hepatitis/HBV/HBVfaq.htm#overview
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/hepatitis-b.htm