Kõhutüüfus


Kõhutüüfus (inglise keeles Typhoid fever) on kõrge palavikuga kulgev eluohtlik soolestiku nakkushaigus, millesse adekvaatse ravi mittesaamisel sureb kuni 30% haigestunuist.

Haiguse levialad
Kõhutüüfus on enam levinud kõigis ebapiisavate hügieenitingimustega piirkondades, eriti Aafrika, Kaug-Ida ja India subkontinendi ning Lõuna-Ameerika riikides.

Haigustekitaja
Haiguse tekitaja on bakter Salmonella typhi.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikas on inimene. Suurim tekitajate eritumine väljaheitega esineb esimese kuni viienda haigusnädala jooksul, maksimaalne – kolmandal nädalal. Nakkus levib vee ja toiduga ning inimeselt inimesele.

Inkubatsiooniperiood
Kõhutüüfuse inkubatsiooniperiood on 3-60 päeva. Keskmiselt 8-14 päeva.

Kliiniline pilt
Haigus algab palavikuga, mis tõuseb paari päeva jooksul 39-40°C-ni, Palavikuga kaasneb nõrkus, jõuetus, kõhuvalu, isutus. Võib olla ka kõhulahtisust ning iiveldust, harva oksendamist. Vahel ilmub kõhule ja rinnale lööve punaste laikude näol. Tüsistusteks võivad olla erinevate organite põletikud: maksa, ajukelmete, neerude, südamelihase, bronhide, kopsude, liigeste ja süljenäärmete põletikud. Kõhutüüfusega kaasneb kõrge suremus, eriti lastel; enne antibiootikumide kasutuselevõtmist suri 15% patsientidest. .
Umbes 5% haigetest jäävad kroonilisteks nakkuskandjateks, eritades haigustekitajaid ning nakatades teisi isikuid umbes aasta vältel.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi! Vaktsineerimist soovitatakse eelkõige nendele, kes planeerivad reisi riskipiirkonda (1 doos vähemalt 2 ndl enne reisi) ning seal pikema viibimisaja jooksul tuleb ennast korduvvaktsineerida iga kolme aasta tagant.
  • Pea hoolikalt kinni hügieeninõuetest!
  • Väldi kraanivee joomist ning toore, pesemata toidu söömist (keeda/koori)!

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Kohutuufus.pdf
http://www.who.int/topics/typhoid_fever/en/
http://www.cdc.gov/nczved/divisions/dfbmd/diseases/typhoid_fever/
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/typhoid-and-paratyphoid-fever.htm