Läkaköha


Läkaköha (ingl. k. Pertussis, whooping cough) ehk 100-päeva köha on äge hingamisteede nakkushaigus, mis kulgeb ägedate, nädalaid või isegi kuid kestvate köhahoogudega.

Haiguse levialad
Haigus on levinud üle kogu maailma ning viimase 30 aasta jooksul on läkaköha juhtude arv kogu maailmas kasvanud. Üldine tendents on, et haigestumus on langenud nooremate laste seas, kuid kasvab just vanemate laste, noorukite ja täiskasvanute hulgas. Uuringud näitavad, et USA-s on 13-20% täiskasvanute ja noorukite pikaaegsest köhast põhjustatud just selle haigustekitaja poolt ning seega võivad just nemad olla haigusallikateks imikutele ja väikelastele.

Haigustekitaja
Läkaköha tekitajaks on kurgus ja ninaneelus paljunev bakter Bordetella pertussis.

Nakkusallikad ja leviku teed
Haigustekitaja levib ainult inimeste hulgas ja seda piisknakkusena. Haigus on väga kergesti nakkav haiguse varajases staadiumis ja esimese kahe haigusnädala jooksul, mil nakatuvad kuni 90% läkaköha vastu vaktsineerimata haigega kokkupuutunud inimestest.

Inkubatsiooniperiood
Läkaköha inkubatsiooniperiood on 5-21 päeva, keskmiselt 7-10 päeva.

Kliiniline pilt
Esimesed haigusnähud on sarnased külmetushaigusele – nohu, aevastamine, väike palavik, kurguvalu ja kerge köha. Köha muutub järk-järgult tugevamaks, ühe-kahe nädala pärast kujuneb välja aeglaselt intensiivistuv, läkaköhale iseloomulik hootine köha. Väikelastele on tüüpiline köhahoo lõpus vilinaga sissehingamine, köhahoog võib lõppeda ka oksendamisega. Köhahood esinevad sageli öösiti. Läkaköha vastu vaktsineeritud lastel ja täiskasvanutel on haiguse kulg kergem ja sageli ebatüüpiline. Haiguse läbipõdemine ei anna eluaegset immuunsust.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi! Oluline on laste õigeaegne vaktsineerimine ja kergekäelise immuniseerimisest keeldumise või selle edasilükkamise vältimine. Läkaköha vaktsiini manustatakse koos difteeria ja teetanuse vaktsiiniga, mille esimene doos tehakse 3kuuselt. Vaktsiini manustamise järel kulub 2 nädalat immuunsuse väljakujunemiseks. Vaktsineerimise tulemusel tekkiv immuunsus ei ole eluaegne. Immuniseerimiskava 01.01.2012 kohaselt manustatakse kokku kuus läkaköha vaktsiinidoosi, neist viimane 15-16 eluaasta vanuses.

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Lakakoha.pdf
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/pertussis.htm