Leetrid


Leetrid (ingl. k. Measles, Rubeola) on kõrge nakkavusega viirusliku päritoluga äge nakkushaigus, mis on levinud üle maailma ja immuunsuseta inimestel võib kulgeda raskes haigusvormis. Sagedamini haigestuvad kuni 7-aastased lapsed, riskifaktoriks võib olla alatoitumine.

Haiguse levialad
Leetrid levivad puhangute ja epideemiatena. Nii näiteks olid viimased leetrite puhangud USA-s, Serbias, Hispaanias, Makedoonias, Türgis ja Prantsusmaal. Samuti endise NSV Liidu lõunapiirkondades.
1990. aastate alguses loobusid paljud inglased laste vaktsineerimisest seoses desorienteerivate teadetega meedias vaktsiini kõrvaltoimete kohta. Tulemuseks oli epideemia ja 120 surmajuhtu leetrite tõttu.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks väga nakkav, piisknakkusena leviv Morbilli ehk leetrite viirus. Pärast kokkupuudet haige inimesega nakatub sajast mittepõdenud ja vaktsineerimata inimesest 98. Viirus on väga lenduv ja võib õhuvooluga kanduda teistesse ruumidesse. Viirus ei püsi kaua väliskeskkonnas, päevavalguses hävib ta poole tunni jooksul.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikaks on haige inimene. Haige on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haigustekitaja levib õhu kaudu piisknakkusena haige köhimisel või aevastamisel.

Inkubatsiooniperiood
Inkubatsiooniperiood on 7-18 päeva. Keskmiselt 10 päeva.

Kliiniline pilt
Haigusnähtudeks on palavik, halb enesetunne, köha, nohu, silmasidekesta põletik, valgusekartus. Teisel päeval pärast haigustunnuste ilmnemist tekivad põskede limaskestale eespurihammaste kohale valkjad erkpunase äärisega laigud (nn Kopliki laigud). Mõne päeva pärast ilmub lööve nahale – see algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale. Teisel päeval levib lööve kehale ja kätele ning kolmandal päeval peopesadesse ja jalataldadele. Lööve on algul roosa, hiljem intensiivselt punetav, püsib 4-5 päeva ja kaob samas järjekorras nagu tekkis. 6-10 päeval muutub lööbega nahk pruunikaks ja hakkab ketendama. Palavik püsib lööbimise lõpuni. Sagedasemad tüsistused on pneumoonia, otiit ja entsefaliit. Leetreid põdenud emadelt sündinud imikud omavad immuunkaitset 6-9 kuu jooksul. Leetrite läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast leetrite vastu! Riskipiirkonda sõitmisel annab kõige kindlama kaitse 1-doosine vaktsineerimine leetrid-mumps-punetised liitvaktsiiniga. Lapsi vaktsineeritakse riiklikult aastaseks saamisel. Korduvvaktsineerimine 13. eluaastal.
  • Väldi kontakti haigetega!

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/leetrid.pdf
http://www.euro.who.int/en/what-we-publish/information-for-the-media/sections/latest-press-releases/measles-outbreaks-spread-across-europe-european-immunization-week-offers-chance-to-promote-immunization