Meningokoki-nakkus


Meningokoki-nakkus on tõsine nakkushaigus, mis sõltuvalt kliinilisest vormist võib lõppeda haige surmaga. Meningokoki-nakkuse tekitajat kannab umbes 8-25% inimestest.

Haiguse levialad
Nakkus on levinud kogu maailmas, epideemilist haigestumist täheldatakse peamiselt arengumaades ja eeskätt Aafrikas (nn. meningiidivöönd Kesk-Aafrikas), Aasias ja Lõuna-Ameerikas.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on bakter Neisseria meningitidis ehk meningokokk. Bakteri antigeense struktuuri järgi eristatakse 13 serogruppi, nendest 6 (A, B, C, W-135, X ja Y) on peamised invasiivse nakkuse tekitajad. Neljale meningokoki serogrupile (A, B, C ja W135) on iseloomulik epideemiline levik. Meningokokk ei ole väliskeskkonnas vastupidav, ta hävib kuivamisel, pesuvahendite toimel ja alla +22°C temperatuuril üsna kiiresti, +55°C kraadi juures hävib meningokokk 5 minuti jooksul.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikas on haige inimene või bakterikandja. Meningokokk on kõrge nakkavusega. Haigustekitajad kanduvad üle inimeselt inimesele piisknakkusena köhimisel või aevastamisel. Nakatumise oht suureneb pikaajalisel ja lähedasel kokkupuutel haige või bakterikandjaga.

Inkubatsiooniperiood
Inkubatsiooniperiood on 2-10 päeva. Keskmiselt 4-7 päeva.

Kliiniline pilt
Haiguse peamiseks kolmeks kliiniliseks vormiks on meningokoki-meningiit, meningokokisepsis ja meningiit koos sepsisega.
Meningokoki-meningiidi haigusnähud on: peavalu, kõrge palavik (kuni 40°C kraadi), oksendamine, teadvuse hämardamine ning kuklalangestus. See haigusvorm on ravitav, suremus on 1-3%.
Meningokoki-sepsis on raske haigusvorm, sest sageli kujuneb septiline šokk. Haiguse kulg on kiire, vaevused tekivad äkki mõne tunni jooksul, haige seisund halveneb väga kiiresti: haigel on palavik, teadvuse hägustumine, võib ilmuda petehhiaalne lööve jäsemetel. Suremus on 15-80%.
Meningokoki-nakkus allub antibiootikumiravile.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast! Meningokoki A, C, Y ja W 135-gruppide põhjustatud haigusjuhtude ennetamiseks on kasutusel vaktsiinid, mille efektiivsus on 85-100%. Konsulteeri oma perearstiga või reisimeditsiini nõustamiskabineti spetsialistiga.
  • Väldi kokkupuuteid nakkushaigetega!
  • Pea hoolikalt kinni hügieeninõuetest! Pese reisil olles alati käsi (vastsündinute ja väikelaste eest hoolitsemisel, pärast tualetis ja „linna peal“ käimist, enne toidu valmistamist ja söömist jne).
  • Kuumuta piisavalt kuumtöötlemist vajavaid toite ning keeda kahtlusel joogivett!

Uuri serogruppide kohta täpsemalt:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Meningokokk.pdf
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/
http://www.cdc.gov/meningococcal/
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/meningococcal-disease/somalia.htm