Mumps


Mumps (ingl. k. Parotitis epidemica) ehk parotiit on üle maailma levinud, kergesti nakkav nakkushaigus. Haigus levib epideemiliselt iga 2-5 aasta tagant. Haigestumus 100 000 inimese kohta 100-1000 inimest.

Haiguse levialad
Mumps on ülemaailmse levikuga haigus.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks väga nakkav, piisknakkusena leviv paramüksoviiruste sugukonda kuuluv RNA-viirus. Viirus on väliskeskkonnas vähe vastupidav füüsikalistele ja keemilistele teguritele.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on mumpsihaige inimene.

Leviku teed
Mumpsiviirus levib respiratoorsel teel piisknakkusena ja ka otsesel kontaktil mumpsihaigega. Viirus väljutatakse organismist süljepiiskade aerosoolina, mis oma madala disperssuse tõttu kaugele ei kandu ja sadeneb kiiresti. Kõik vanusrühmad on vastuvõtlikud, kuid eelkõige põevad mumpsi lapsed ja noorukid.

Inkubatsiooniperiood
Inkubatsiooniperiood on 12-25 päeva, keskmiselt 16-18 päeva.

Kliiniline pilt
Haiguse levinuim väljendumisvorm on kõrvasüljenäärmepõletik ehk parotiit, mis võib olla ühe- või mõlemapoolne. Haigus algab tavaliselt lühikese prodromaalperioodiga (1-2 päeva), mil esineb peavalu, halb enesetunne ja isutus. Edasi tõuseb kehatemperatuur 38-39°C, kõrvasüljenääre tursub ja muutub valulikuks algul ühel, sageli 1-2 päeva pärast ka teisel pool. Tursunud näärme kohal nahk ei puneta, on sile ja läikiv. Komplemisel tundub tursunud nääre taignataoliselt pehme. Mälumine ja neelamine on takistatud. Kahjustuda võivad ka teised näärmed (sugunäärmed, kõhunääre, kilpnääre jt). Mumpsiviirus läbib suhteliselt kergesti kahematoentsefaalse barjääri.
Mumpsi üheks oluliseks iseärasuseks on varjatud ja asümptomaatiliste vormide esinemine. Erinevate autorite arvates võib esineda 15–50% varjatud vormidega haigusjuhte ning 15–54,3% asümptomaatilisi vorme.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast mumpsi vastu! Riskipiirkonda sõitmisel annab kõige kindlama kaitse 1-doosine vaktsineerimine leetrid-mumps-punetised liitvaktsiiniga. Lapsi vaktsineeritakse riiklikult aastaseks saamisel. Korduvvaktsineerimine 13. eluaastal.

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/mumps.pdf
http://www.who.int/ith/diseases/mumps/en/index.html
http://www.cdc.gov/mumps/