Poliomüeliit ehk lastehalvatustõbi


Poliomüeliit (ingl. k. Polio) on äge viiruslik nakkushaigus, mida iseloomustavad üldintoksikatsiooni nähud ning sageli ka kesknärvisüsteemi kahjustus, mis avaldub lõdva halvatusena.

Haiguse levialad
Endeemiliste piirkondade hulka kuulub 3 riiki: Afganistan, Nigeeria, Pakistan. Soovitav on teha kordusvaktsineerimine järgmistesse sihtriiki reisijatel: Afganistan, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kesk-Aarfika Vabariik, Tšaad, Hiina, Kongo, India, Iran, Mali, Niger, Nigeeria, Pakistan, Ruanda, Sudaan ja Lõuna-Sudaan, Tadžikistan, Tansaania, Turkmenistan, Uzbekistan, Uganda, Zambia

Haigustekitaja
Haiguse tekitaja on polioviirus, mis kuulub enteroviiruste hulka ning mis esineb kolme erineva serotüübina. Polioviirused taluvad mao madalat pH-d ja säilitavad mitme kuu vältel virulentsuse ka väljaspool organismi (vees – kuni 100 päeva, roojas – kuni 6 kuud). Polioviirused taluvad hästi külmutamist. Viirus hävib keetmisel ja UV kiirguse ning desinfitseerivate vahendite toimel.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikas on haige inimene või viirusekandja, kes eritab viirusi roojaga ja ülemiste hingamisteede sekreediga.
Nakkuse ülekanne toimub inimeselt inimesele kas fekaal-oraalselt peamiselt saastunud toiduga, veega ja esemetega või respiratoorselt.

Inkubatsiooniperiood
Poliomüeliidi inkubatsiooniperiood on 3-35 päeva. Keskmiselt 7-14 päeva.

Kliiniline pilt
Tüüpilisel juhul algab haigus järsu palaviku tõusuga 38 - 40°C ning üldtoksikatsiooninähtudega (peavalu, loidus, halb enesetunne, isutus, oksendamine). Esinevad ka ülemiste hingamisteede põletikud. Sageli tekivad ka kõhuvalu, kõhulahtisus või -kinnisus, vererõhu langus. Tüüpilisteks nähtudeks on valud erinevates kehapiirkondades, eriti seljas, lülisamba komplemisel ja pea või seljalihaste painutamisel. Sageli esinevad valud just nendes jäsemetes, kus hiljem kujunevad halvatused. Ühel juhul 200-st tekib halvatus, mis 5-10%-l lõpeb surmaga. Ligikaudu ¼ paralüütilise haigusekuluga haigetest jäävad invaliidideks.

Ennetamine

  • Vaktsineeri ennast ja oma lähedasi! Laste vaktsineerimine poliomüeliidi vastu toimub riikliku immuniseerimiskava kohaselt. Varem immuniseerimata täiskasvanu vaktsineeritakse kahe vaktsiiniannusega ühe-kahekuulise vahega, kolmas vaktsiiniannus manustatakse 6-12 kuu pärast.
    Juhul kui tekib kiire immuniseerimise vajadus, lähtutakse järgmistest tingimustest:
  • kui aega on 8 nädalat ja rohkem, manustatakse IPV kolm annust vähemalt neljanädalase vahega
  • kui aega on 4-8 nädalat, manustatakse IPV kaks annust vähemalt neljanädalase vahega
  • kui aega on alla 4 nädala, manustatakse IPV üks annus
Ülejäänud annused manustatakse täiendavalt kooskõlas immuniseerimise skeemiga, juhul kui isik kuulub nakatumise riskirühma.

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Poliomueliit.pdf
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/poliomyelitis.htm