Rotaviirusenteriit


Rotaviirusenteriit (ingl. k. Rotavirus enteritis) on väga nakkav viiruslik soolenakkus, mis põhjustab palavikulist haigestumist koos oksendamise ja kõhulahtisusega peamiselt alla 5-aastastel lastel. Rotaviirusnakkus on väga kergesti leviv ja on maailmas kõige sagedamini esinev laste soolenakkus. Haigestumine on suurim 6-24 kuu vanuses. Reisimisel väikelapsega on vaja meeles pidada, et haiguse esinemine on sesoonne, domineerides talvel ja kevadel. Rotaviirus on põhjustanud Euroopas 9500 ja maailmas 440 000 surmajuhtu aastas.

Haiguse levialad
Põhilised levialad on Lõuna-Aasia, Lähis-Ida, ning Aafrikamaad. Samuti Vahemeremaad.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on rotaviirus, mis on reoviiruste perekonda kuuluv RNA-viirus. Rotaviirused säilivad hästi saastunud pindadel, kätel, joogivees ja kuumtöötlemata toidus ning hävivad desinfitseerivate klooriühendite toimel.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikaks on haige inimene. Haige laps on nakkusohtlik kõhulahtisuse ägedas perioodis ning kuni 8 päeva pärast seda (immuunpuudulikkusega lapsed kuni 30 päeva). Rotaviirused levivad fekaal-oraalsel teel ja osalt piisknakkusena – kõige sagedamini haige väljaheitega saastunud käte, toidu või vee vahendusel. Haiglas võivad rotaviirused levida väikelaste mähkmete kaudu. Viiruste eritumine väljaheitega algab enne haigusnähtude ilmumist ja kestab 10 – 21 päeva alates haiguse algusest. Viirusega saastunud esemed on nakkusohtlikud mitu päeva.

Inkubatsiooniperiood
Inkubatsiooniperiood on 1-3 päeva.

Kliiniline pilt
Haigus algab palaviku, oksendamise ja järsku tekkiva vesise kõhulahtisusega. Raskematel juhtudel kujuneb väikelastel kiiresti organismile eluohtlik vedelikuvaegus. Haigusnähud ilmuvad 2–3 ööpäeva pärast nakatumist ja kestavad 4-6 päeva, harva kuni 9 päeva. Rotaviirusnakkus levib peamiselt laste seas, perekonnas võivad nakatuda ka täiskasvanud. Täiskasvanutel võivad kujuneda samad haigusenähud, kuid sagedamini põevad nad haiguse läbi väheste nähtudega kerges haigusvormis.

Ennetamine

  • Kuna rotaviiruse vastast spetsiifilist ravimit ei ole, on vaktsineerimine parim viis rotaviirusliku soolepõletiku vältimiseks. Soovitav on reisile minnes just väikelaste vaktsineerimine, kuna neil kulgeb haigus kõige eluohtlikumalt. Vaktsiin on suukaudne ja hästi talutav.
  • Pea hoolikalt kinni hügieeninõuetest! Pese reisil olles alati käsi (vastsündinute ja väikelaste eest hoolitsemisel, pärast tualetis ja „linna peal“ käimist, enne toidu valmistamist ja söömist jne).
  • Kuumuta piisavalt kuumtöötlemist vajavaid toite ning keeda kahtlusel joogivett!

Vaata ka:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/Rotaviirusenteriit.pdf
http://www.who.int/nuvi/rotavirus/en/
http://www.cdc.gov/features/rotavirus/