Skistosomiaas


Skistosomiaas (ingl. k. Scistosomiasis) on malaaria järel ohtlikkuselt teine parasiit-nakkushaigus. Nakatunute arvuks loetakse ligi 200 miljonit inimest, enamik neist Aafrikas.

Haiguse levialad
Haigus levib maailma troopilistes ja subtroopilistes piirkondades Lõuna- ja Sahaara taguses Aafrikas, Lõuna-Ameerikas (Brasiilia, Suriname, Venezuela), Kariibidel, Kagu-Aasias, Indoneesias, Kambodžas ja Laoses.

Haigustekitaja
Skistosomiaasi haigusetekitajateks on ussnugilised Schistosoma mansoni, S. haematobium, S. japonicum, S. mekongi või S. intercalatum. Kõige sagedasem ja ohklikum on neist esimene, põhjustades õigeaegse ja tõhusa ravi puudumisel raskeid komplikatsioone või koguni surma. Endeemilistes maades esineb sageli samaaegset nakatumist mitme haigusetekitajaga.

Nakkusallikad ja leviku teed
Skistosomiaasi nakkuseallikaks on ülalmainitud piirkondades mageveekogudes (järved, jõed, niisutuskanalid jne) elavad nakatunud mageveeteod, kes on antud ussnugiliste peremeesorganismiks. Nakkuspiirkonnas tuleb pidada kõiki mageveekogusid nakkusohtlikeks. Inimene nakatub, kui magevees levinud ussnugiliste vastsed tungivad läbi naha. Inimorganismis võib aastaid kestnud ussnugiliste infektsioon kahjustada maksa, soolestikku, põrna, kopsu ja põit. Korduvalt nakatunud lastel võib tekkida aneemia, alatoitumine ja õpiraskused.

Inkubatsiooniperiood
-

Kliiniline pilt
Peale nakatumist võib ilmneda nahapinnal paari tunni jooksul mööduv sügelev lööve. Nelja kuni kuue nädala pärast võib tekkida palavik, külmavärinad, köha, lihasevalu. Ilma ravita jäänud inimesel võib kujuneda krooniline, aastaid kestev skistosomiaas, mille haigusnähtudeks on kõhuvalu, maksa suurenemine, veri väljaheites või uriinis ja urineerimisprobleemid. Harva on leitud parasiidi mune ajus/seljaajus, mis võib põhjustada krampe, halvatust või seljaajupõletikku.

Ennetamine

  • Väldi nakkuspiirkonnas ujumist mageveekogudes. Ookeanis ja klooritatud basseinides on see ohutu!
  • Joo puhast vett! Keeda kraani- ja kaevuvett vähemalt 1 minut, et hävitada võimalikud parasiidivastsed!
  • Peale ujumist kuivata ennast tugevasti rätikuga hõõrudes!

Vaata ka:
http://www.cdc.gov/parasites/schistosomiasis/prevent.html