Trüpanosomiaas


Trüpanosomiaas (ingl. k. Trypanosomiasis) ehk Aafrika unitõbi on levinud eeskätt Aafrikas. Ameerika trüpanosomiaasi nimetatakse Chagasi-tõveks. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel põhjustab tõbi Lõuna- ja Ladina-Ameerikas 16-18 miljonit haigus- ja 20 000 surmajuhtu aastas ning Aafrikas vastavalt 50 miljonit haigus- ja 65 000 surmajuhtu aastas.

Haiguse levialad
Põhilised levialad on Mehhiko, Lõuna- ja Ladina-Ameerika ning Aafrika.

Haigustekitaja
Trüpanosomiaasi haigustekitajateks on viburloomad Trypanosoma cruzi ravis (Lõuna- ja Ladina-Ameerikas) ja Trypanosoma brucei (Aafrikas).

Nakkusallikad ja leviku teed
Trüpanosomiaasi nakkusallikaks on ülalmainitud piirkondades elavad verdimevad putukad, Aafrikas põhiliselt tsetse-kärbsed, kelle hammustuse kaudu inimene viburloomaga nakatub. Tsetse-kärbestest on haiguskandjaid ~10%.
Haigust on täheldatud põhiliselt inimestel, kuid on leitud ka koduloomadel (koerad, kitsed, sead). Haiguse ülekanne võib toimuda ka vereülekandega või sugulisel teel, kuid sellised juhtumid on harva kinnitust leidnud.

Inkubatsiooniperiood
-

Kliiniline pilt
Chagasi-haigusel on kaks faasi - äge ja krooniline. Ravimata haigus on elukestev. Äge Chagasi-haigus tekib kohe pärast nakatumist ja võib kesta kuni paar kuud. Haigus võib kulgeda ka kerges või asümptomaatilises vormis.. Hammustuskoha ümbrus tursub ja on punetav. Harva võib äge nakkus põhjustada tugevat südamelihaste, aju ja ajukelme põletikku. Pärast ägedat faasi sümptomid kaovad ja enamik inimesi ei tea oma nakatumisest. Kuid hinnanguliselt 20-30%-l nakatunutest areneb elu jooksul välja mõni kurnav ja mõnikord ka eluohtlik tüsistus, näiteks südame rütmihäired, mis võivad põhjustada äkksurma; laienenud süda, söögitoru laienemine jm.

T. b. rhodesiense nakkus (Ida-Aafrika unitõbi) progresseerub kiiresti. Mõnedel patsientidel tekib hammustuskohale haavand. 1-2 nädala jooksul pärast hammustust tekib ka palavik, pea-, lihase- ja liigesevalu ning lümfisõlmed suurenevad. Esineb lööve. Pärast nakatumist tungib parasiit paari nädala jooksul kesknärvisüsteemi, põhjustades vaimse talitluse häireid ja teisi neuroloogilisi probleeme. Surm saabub mõne kuu jooksul.

T. b. gambiense nakkus (Lääne-Aafrika unitõbi) areneb aeglasemalt. Algul võivad esineda palavik, pea-, lihase- ja liigesevalu ning halb enesetunne ning võivad lisanduda nahasügelus, tursunud lümfisõlmed ja kaalukaotus. Tavaliselt 1-2 aasta pärast, kui parasiit ründab kesknärvisüsteemi, esinevad isiksuse muutused, päevane unisus koos öiste unehäiretega ja progresseeruv segasus. Võivad tekkida ka muud neuroloogilised nähud nagu halvatused või tasakaaluhäired, samuti hormonaalse tasakaalu häired. Surm saabub keskmiselt 3 aasta jooksul pärast nakatumist.

Ennetamine

  • Väldi putukahammustusi! Uuri kohalikelt selle kohta, milliseid piirkondi tuleks vältida.
  • Vähimagi kahtluse korral, et olete saanud putukahammustuse, pöörduge arsti poole konsultatsiooni saamiseks.

Vaata ka:
http://www.cdc.gov/parasites/sleepingsickness/disease.html
http://www.cdc.gov/parasites/chagas/disease.html