Tuberkuloos


Tuberkuloos (inglise keeles Tuberculosis) on laialt levinud ohtlik nakkushaigus, mis võib kulgeda nii ägedalt kui ka krooniliselt, põhjustades aeglaselt süvenevat ja kudesid lagundavat põletikku kopsudes, kuid võib kahjustada ka teisi organeid – luid, liigeseid, kuseteid, suguelundeid, soolt, serooskelmeid jm.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel haigestub tuberkuloosi maailmas igal aastal hinnanguliselt kaheksa miljonit ning sureb kaks miljonit inimest. Tuberkuloositekitajaga on hinnanguliselt nakatunud kolmandik kogu maailma elanikest.

Haiguse levialad
Tuberkuloosi esineb palju Aafrika kesk- ja lõunaosas, Aasias, Ida-Euroopas (nt Venemaal). Samuti Lõuna-Ameerikas.

Haigustekitaja
Haigustekitajaks on bakter Mycobacterium tuberculosis. Tuberkuloosi mükobakterid on vastupidavad kuivamisele, võivad säilitada eluvõime kuivanud eritistes pimedas ruumis kuni aasta, kuid hävivad otsese päikesevalguse toimel (1,5 tunniga). Mükobakterid on küllalt resistentsed ka desinfitseerivate ainete suhtes. Intensiivne ultraviolettkiirgus hävitab mükobakterid 2–3 minutiga.

Nakkusallikad ja leviku teed
Nakkusallikaks on eeskätt hingamiselundite lahtist tuberkuloosi põdev ja haigustekitajaid põhiliselt rögapiiskadega levitav haige (BK+). Üks ravimata tuberkuloosihaige võib aastas nakatada 10–15 inimest. Kopsuvälist tuberkuloosi põdevad haiged on harva nakkusohtlikud. Mõnedes maades levitavad tuberkuloositekitajaid ka haiged lehmad, sead jm loomad. Haigustekitajad võivad levida ka õhk-tolmunakkusena. Harva võib nakatuda seedetrakti (nakatunud piimaga) või vigastatud naha ja limakestade kaudu.
Tuberkuloosi haigustekitaja võib organismis peituda aastakümneid enne kui järgneb haigestumine. Tuberkuloosi nakatunutest haigestub elu jooksul hinnanguliselt 5-10%. Suurimas ohus on haigega pidevas lähikontaktis olevad isikud, eriti pereliikmed. Haigestumisel on tähtis inimese organismi üldseisund – haigestumist soodustab vaegtoitumus, vaimne ülepinge, alkoholism, narkomaania, kroonilised haigused, immuunpuudulikkus (sh HIV-nakkus).

Inkubatsiooniperiood
Inkubatsiooniperiood on 14-84 päeva.

Kliiniline pilt
Tuberkuloosi sümptomid sõltuvad sellest, milline elund on haigusest haaratud. Kopsutuberkuloosi kõige sagedasemaks sümptomiks on üle kolme nädala kestev köha. Köhaga võib kaasneda rögaeritus või ka veriköha ning valu rindkeres. Teised sagedasemad haigustunnused on palavik, öine higistamine, külmavärinad, isu- ja kaalulangus, väsimus. Tuberkuloosi haigustunnused võivad sarnaneda paljude teiste tervisehäiretega ning haigus võib kulgeda mõnikord ka haigusnähtudeta.

Ennetamine

  • Vaktsineerige lapsi! Oluline on kaitsta last selle raske haiguse eest vaktsiini abil. Teada on, et kasutuseloleva tuberkuloosivaktsiini korduv tegemine pärast lapseiga ei anna enam olulist kasu. Edasi on tuberkuloosivastane võitlus keerulisem meditsiiniline ja sotsiaalne probleem.
  • Väldi kontakti haigetega!

Allikad ja viited, loe lisaks:
http://www.terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/tuberkuloos.pdf
http://www.who.int/topics/tuberculosis/en/
http://www.cdc.gov/tb/
http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/tuberculosis.htm